Leonardit Nedir ve Nasıl Kullanılır?

leonardit
Toprak Düzenleyicileri

Leonardit Nedir?

Tanımsal olarak linyit kömürünün oksidasyonu ile değişime uğramış kısmına denir. Bu kısım kömürün üst kısımlarında bulunur. Aslında toprak düzenleyicisi bir maddedir. linyit kömürü türevlerinden olan organik bir maddedir.

Dünyada zengin leonardit yataklarına sahip olan ülkelerden birisi de ülkemizdir.

Bitki ve canlı kalıntıların yüzyıllar boyu ayrışarak oluşturduğu özel bir organik maddedir.

leonardit yatağı

Leonardit Neden Kullanılır?

Leonardit, kıraç, kireçli ve fazla alkali toprakların ıslah edilmesinde tarıma uygun hale getirilmesinde; humus fakiri olan toprakların iyileştirilmesinde kullanılır.

Leonarditin Toprağa Faydası Nedir?

Toprağın humus eksiliğini tamamlar aynı zamanda toprağın süzekliliğini arttırır. Humus olabilmesi için hümik asit denilen maddenin var olması önemlidir. leonardit maddesinde de hümik asit çok yüksek oranda bulunur. Aslında leonardit kullanırken bir anlamda toprağı humuslu hale getiriyoruz. Bu arada humuslu toprakta mikroorganizma etkinliği fazlalaşır. Bu sayede toprakta ayrışması ve çürümesi gereken organik maddeler faydalı hale gelir. Aslında toprağı toprak yapan bu humustur işte.

Çünkü bitkinin ihtiyaç hissettiği elementleri alabilmesinde humusun çok büyük etkisi vardır. Toprağa attığımız doğal ve suni gübrelerin bitkilerce alınabilmesi bile humus sayesindedir. Aslında kararında kullanıldığında mucize gibi bir organik maddedir.,

Leonardit Maddesi Zararlı mıdır?

Tabi ki her aşırı kullanımın zararı olduğu gibi bu soru bu ürün için de geçerlidir. Yani aşırıya kaçmadıkça toprağın yapısını iyileştirme ve hatta mükemmelleştirme görevi görür. Yapıları ponza taşında olduğu gibi etkisini yitirmeyerek etkisi uzun süreli olur. Fazla kullanımında toprağın asitliğini artırır, asitlik sevmeyen bitkileri zehirler , kök çürümesi başlar ve sonuç olarak bitki ölümleri görülür.

Leonardit Toprakta Nasıl Kullanılır?

Tabi ki direk toprağı karıştırılabilir. Toprağınız aşırı killi ise ponza taşı ve kum karıştırılmalıdır. Kumu çok abartmamak şartıyla.

Kıraç veya kireçli toprağınız varsa leonardit tek başına yeterli olmaz. Bun yanı sıra killi toprak ve bol bol kompost çürüntüsü kullanılabilir.

Orta karar killi toprağınız var ise ponza taşına gerek yok ancak leonardit fazlasıyla iyi gelir.

Ayrıca hangi oranlarda kullanacağız derseniz, bu oran toprağın yapısına göre değişir. oranlamalar kolay bir iş değil , toprak analizleri yapılıp toprağın eksikliğine göre gerekli eklemeler yapılmalıdır. Farklı toprakların ayrı ayrı ayarlamalarla düzeltilmeye ihtiyaçları vardır.

Saksılarda, Salon – Ofis Süs Bitkilerinde Leonardit Nasıl Kullanılır?

Özel süs bitkisi toprağı kullanıyorsanız gerek yok,

Hem humuslu hemde çok fazla havadar olan topraklarda( afrika menekşesi, gardenya,mum çiçeği v.b)  1/5 oranında kullanabilirsiniz.

Normal bir toprak kullanıyorsanız ise süzekliliği ve humusluluğu arttırmak için 1/4 oranında katmak iyi olur.

Sıvı Leonardit Nasıl Kullanılır?

Tek eksiği humus olan topraklarda kullanılması gerekir. Ayrıca fazla kumlu topraklarda işe yaramaz. Önce kompost ve killi topraklarla toprak düzeltilmeli sonrasında sıvı leonardit verilmelidir. Verimli topraklarda ise leonardit verilmesi aksine verimli toprağı verimsizleştirebilir.

Yorum Yap

Eposta adresiniz gözükmez.