Site Bahçe Bakımı Hizmetleri

Site Bahçe Bakımı ve Peyzaj Hizmetleri

Sitelerimizin, apartmanlarımızın veya bireysel konutlarımızın bahçelerinin güzel görünümlerinin hiçbir zaman bozulmaması sadece iyi bir bakım sayesinde sağlanabilir. Çok iyi tasarlanmış bir bahçenin ömrü eğer bakımı yaptırılmazsa en fazla 1 yıldır. Bu yüzden herhangi bir bahçenin sürekliliğinin sağlanması için profesyonel bir destek alınması oldukça önemlidir. Bahçe düzenleme ve bakım alanlarında üst düzey bir şekilde hizmet veren firmamız bahçenizin hiçbir zaman bozulmaması için Üçrenk Peyzaj tecrübeli ekibi ile sizlere profesyonel bir bakım hizmeti sunmaktadır.

Site Bahçe Bakımı Nasıl Yapılır?

Bahçeyi Analiz Etme

Etkili bir site Bahçe Bakımı yapmamız için ilk olarak alanında uzman Üçrenk Peyzaj çalışanlarımız bahçenizde bulunan bitkileri, toprağın yapısını ve diğer peyzaj unsurları gibi bahçenizde bakım gerektiren unsurların tespitini ve sizin bahçeniz için olan isteklerinize göre analiz yaparlar.

Budama İşlemi

budama-islemiBudama, bitkilerinize uygulanan kesme, bükme, tomurcuk, sürgün ve yaprakların alınmasıyla yapılan işlemlerdir. Bu işlemler bahçenizde bulunan bitkilerinizin verimliliğini ve gelişmesi arttırıp bitkiniz için fizyolojik bir denge sağlar. Aynı zamanda budama işlemi sayesinde bahçeniz daha estetik bir görünüm kazanır. Üçrenk Peyzaj firmamızın bahçenizde yapacağı budama işleminin faydaları,

 1. Bahçenizin bozulan estetik algısını yeniden canlandırır.
 2. Bitkilerin kökleri ve toprağın üstünde kalan kısımları arasında gelişmelerini olumlu etkileyecek bir denge kurar.
 3. Bahçenizde meydana gelebilecek hastalık ve zararlıların önüne geçmenizde büyük bir yardım sağlar.
 4. Bitkilerinizin yaprak alanlarını arttırarak daha canlı görünen bir bahçe oluşmasını sağlar.
 5. Karbon asimilasyonunu arttırarak yaşadığınız yerin havasının daha temiz olmasına olanak sağlar.
 6. Meyveli ağaçlarda veya çiçekli bitkilerde kaliteli meyve alınmasını ve çiçek açmasını etkiler.

Firmamızın yapmış olduğu budama şekilleri,

 1. Şekil Budaması: Bitkilerinizden estetik ve fonksiyonel açıdan en yüksek verimi alabilmek için ana dalların iyi oluşturulması ve yanlarında bulunan yardımcı dallarında düzenli seçilimi sağlanır. Bu sayede bitkilerde oluşacak meyve, çiçek ve yaprak kalitesinin artması sağlanır.
 2. Verim Budaması: Yaptığımız şekil budaması ile bitkilerinizde fizyolojik bir denge kurulmasını sağlamış oluruz. Kurmuş olduğumuz bu dengenin daha uzun süre muhafaza edilmesi için bitkilerinize verim budaması uygularız.
 3. Gençleştirme Budaması: Bu budama bitkilerinizde yeniden sağlıklı sürgünlerin oluşması için yapılır. Gençleştirme budaması yapılırken bitkilerinizin yaşlarına, türlerine ve ekolojik şartlara dikkat edilerek yapılır.

Bahçenizde bulunan şekli, sağlığı, yapısı bozulmuş ve bozulmakta olan bitkiler ve kuru dallar gibi budanması gereken bitkiler, budama dönemlerine uygun olarak ve bitkilerin isteklerine göre alanında uzman Üçrenk Peyzaj ekibimiz tarafından belirlenip bitkilere hiçbir hasar vermeden yoğun bir titizlikle budamaları yapılır.

Yabani Otların Temizlenmesi

yabani-otlarin-temizlenmesi.png-1Yabani otlar topraktan en hızlı su besin çeken bitki türü olduğundan bulundukları yüzeyde tuz oranını arttırarak zeminde çatlamalar, toprak zeminde çoraklaşma, hastalık bulaştırma, zehirli böcekler için uygun bir üreme ve beslenme alanı oluşturma, yangın riskini arttırma, tohumların çimlenmesini engelleme, bahçenizdeki bitkilerin gelişimini ve estetik görüntüsünü bozmak gibi birçok olumsuz duruma sebep olur.

Üçrenk Peyzaj firmamızın bu konuda deneyimli ekibi ile bahçenizde bulunan yabani otlar uygun temizleme aletleri ile köküyle topraktan ayrılarak alandan uzaklaştırılması ve ilaçlama gibi profesyonel yöntemlerle bahçenizden arındırılır.

Toprağın Havalandırılması

Toprak bütün varlıklar için vazgeçilmez bir yaşama alanıdır ve bu yüzden tüm bitkiler de topraktan beslenerek yaşamlarına devam ettiklerinden bitkiler için toprağın önemi oldukça büyüktür. Toprak bitkiler için mineral, su hava ve organik madde içermektedir. Bitki kökleri gelişebilmek için gereken enerjiyi köklerinin solunumu sayesinde sağlarlar. Köklerin solunumu sayesinde toprakta bulunan hava daha fazla karbondioksit ve daha az oksijen içerir. Bitki kökleri de insanlar gibi oksijen alıp karbondioksit verir.

Üçrenk Peyzaj firmamızın tecrübeli çalışanları bahçenizde bulunan toprağın uygun toprak bakım aletlerini kullanarak havalandırılmasını sağlar. Çalışanlarımızın yaptığı havalandırma işlemi sayesinde bitkilerinizin besin maddesi alımı, su tedarikinin kolaylaşması, bitki köklerinin ihtiyaç duyduğu oksijene kavuşturulması ve bitkilerinizin kökleriyle beraber kaliteli bir şekilde gelişmesi bitki köklerine zarar vermeden sağlanmış olur.

Gübreleme

gubrelemeBitkilerin ihtiyaç duyduğu belirli besin ve vitaminler vardır. Bu besin ve vitaminler toprağın gübrelenmesi ile bitkiye kazandırılır. Toprağın ve bitkinin istediği gübre çeşidi, gübreleme yöntemi, gübreleme zamanı ve gübreleme miktarı değişiklik gösterebilir.

Bilinçli bir şekilde gübreleme yapılmazsa istenmeyen durumlar oluşabilir. Örneğin, az verilen gübre toprağı fakirleştirir; çok verilen gübre ise bitki kökünün kurumasına ve yanmasına sebep olur.

Gübreleme zamanı da çok önemlidir. Çünkü toprağın ve bitkilerin gübrelenmesi farklı unsurlara göre değişiklik göstermektedir. Gübreleme yapılacak toprağın hangi iklimde olduğu, toprağın kalitesi ve bahçede bulunan bitki türleri gübrelemenin ne zaman yapılması gerektiğini gösterir. Üçrenk Peyzaj firmamızın tecrübeli çalışanları ile bahçeniz için uygun gübreleme belirlenmektedir ve sizlere profesyonel hizmet vermektedir.

İlaçlama

Bitkilerde tıpkı insanlar gibi hastalanıp ölebilirler. Bu nedenle bitkilerinizin ilaçlama ile sağlanacak bakımlarına büyük bir önem göstermeniz gerekmektedir. İlaçlama bitkileriniz için yapılacak olan bakımların en önemli olanlarından birisidir. Ancak ilaçlama basitçe uygulanacak bir işlem değildir. Kullanılan ilaçlar insanlar ve hayvanlar üzerinde zehirlenmelere yol açabilir.  İlaçlama kesinlikle alanında uzman kişilere yaptırılmalıdır.

Üçrenk Peyzaj firmamızda ilaçlama konusunda uzman çalışanlarımız tarafından bahçenizde bulunan bitkilerin besin değerini azaltan, bitkilerinize zarar veren, tahrip eden, hastalık, yabani ot ve diğer zararlıları önlemek için bitki türüne uygun ve bitkiye göre tavsiye edilen dozda kullanımı gibi unsurlara dikkat edilerek ilaçlama yapılır.

Çim Bakımı

cim-bakimiÇim alanların insan yaşamına ve doğaya sağladığı olumlu etkiler bilim insanları tarafından kanıtlanmış durumdadır. Çim alanlar ormanlar kadar çok oksijen üretimi gerçekleştirir. Toprağınızı erozyona karşı korur, solumakta olduğunuz havanın kalitesini artırır ve kentsel yaşamın stresini azaltır. Çim alanlarınızın bakımlı ve kaliteli kalması için Üçrenk Peyzaj firmamız tarafından bahçenize çim alan kazandırılması ve çim alanlarınızın bakımı yapılmaktadır.

Çim Alanlarınızın Bakımı

Çimlerimiz çıktıktan sonra toprağımızın yapısında değişiklikler oluşmaya başlar. Çim çıkarken toprağı kabartarak uzar. Uzanan çimleriniz biçilmeden önce toprağınız bir silindir yardımı ile düzleştirilir. Bu sayede toprak yerine oturur ve çimlerinizin kökleri toprakla bütünleşir. Bu sayede çalışanlarımız çimleri biçerken çim kökleri topraktan ayrılmaz.

Çimlerinizi biçerken kullandığımız çim biçme makinaları teknolojinin getirdiği son yeniliklere uygun ve bıçakları her biçim için en keskini olacak şekilde yenilenir.

Çim alanları sık sulandığından toprak, çim için gerekli olan organik maddelerini kaybeder yapacağımız bakım çalışmalarında çim alanlarınıza uygun ve geç çözülen gübreleme yöntemleri kullanılarak toprağınızın besin değeri arttırılır.

Çimler sulanmaya yatkın bitkilerdir. Yazın her gün diğer mevsimlerde ise aralıklarla sulanmasına dikkat edilmelidir. Çim alanlarınızın her yerinin aynı kalitede olması için eşit bir sulama yapılması gerekmektedir. Üçrenk Peyzaj firmamızın otomatik sulama sistemleri sizler için bu konuda profesyonel bir hizmet vermektedir.

Sulama Sistemi

Firmamızda kullanılan otomatik sulama sistemleri sayesinde bitkilerinizin sulamasını kolaylıkla sağlayabilirsiniz. Bunlar:

 1. Damlama sulama, bir sulama hortumu üzerinde bulunan damlama delikleri veya mikro spreyler aracılığıyla alanda bulunan bitkilerin kök bölgelerine doğrudan yavaş ama sürekli aralıklarla su verilir.
 2. Küçük alan sprinkleri ve sprey sprinkler, 7.5×7.5m alandan daha küçük alanlarda bahçenin uygulanan bölümünü sulamanıza olanak tanır.
 3. Geniş alan rotorları, 7.5×7.5m den daha büyük alanlarınızı sulamanızı sağlar.

Otomatik Sulama Sistemi Faydaları:

 1. Bahçenizin güzelliğinin sürekliliğinin sağlanması,
 2. Bitkilerinizin canlılığının korunması ve bitkilerinizin veriminin artması,
 3. Bahçenizin sulanmasının düzenli yapılması,
 4. Kaç günde bir yapılması gerektiği, kullanılan suda tasarruf edilmesi,
 5. Sulamanın kısa süre içerisinde yapılması,
 6. Daha geniş alanların ıslanarak bahçenizde bulunan tüm bitkilerin su ihtiyacının karşılanması,
 7. Sulama için duyulan insan işçiliğinin ortadan kaldırılması,
 8. Bitkilerin dondan korunması,
 9. Bitki kök bölgesinde devamlı su bulundurularak bitkinin daha az enerji sarf etmesi sağlanarak bitki veriminin arttırılması,
 10. Bitkilerin gübreden en iyi şekilde faydalanması
 11. Bitkilerinizin hastalıklardan korunması
 12. Sizlere para tasarrufu sağlaması

Yabancı ot ve hastalıkların önlenmesi gibi unsurlar için bitkilerin düzenli sulanması oldukça önemlidir. Bu konuda Üçrenk Peyzaj firmamızdan otomatik sulama sistemleri konusunda profesyonel hizmet alabilirsiniz.

Bahçe Temizliği

Mevsim geçişlerinde veya rüzgarla bahçenizde yere ve çimlerinizin üzerine düşerek görüntü ve bahçe kirliliği yaratan yapraklar, kırılmış dallar, bahçede rüzgar ve insan etkileri ile biriken çöp, poşet gibi atıklar, bitkilerde biriken toz ve çamurlar, bahçenizin diğer peyzaj unsurlarının kirlenmesi veya sitenizin bahçesinde bulunan peyzaj elemanlarının deforme olması Üçrenk Peyzaj firmamızın deneyimli çalışanları tarafından özenle temizlenerek ve onarılarak ilk günkü görünümü tekrar sizlere kazandırılır.

Bahçelerinize her mevsim düzenli olarak bakım yaptırmanız gerekmektedir. Her mevsim yapılan Bahçe Bakımı farklılıklar göstermektedir. Eğer sizde bahçenizin temiz ve bakımlı görünmesini istiyorsanız her türlü site bahçe bakımınız için Üçrenk Peyzaj firmamız tarafından profesyonel destek alabilirsiniz.