Otomatik Sulama Sistemleri

Bahçe bakımında herhangi bir personele ihtiyaç duyulmadan bitkilerin ihtiyacı olan suyu ideal seviyede verme işlemleri otomatik sulama sistemleri sayesinde pratik bir şekilde yapılır. Sulama hortumu ve işgücüne ihtiyaç olmadan gerçekleştirilen bu işlemlerde profesyonel bir bakış açısı gereklidir. Çünkü her ne kadar otomatik bir şekilde gerçekleştirilse de suyun istenen zamanlarda ve istenen miktarda verilmesi konusunda profesyonel desteğe ihtiyaç duyulur. Bahçe düzenleme ve bakımı sektöründe uzun yıllar memnuniyet odaklı faaliyet gösteren Üçrenk Peyzaj firmamızda, otomatik sulama sistemleri konusunda da profesyonel hizmet alabilirsiniz.

Otomatik Sulama Sistemi Nedir?

Günümüzde hemen hemen tüm yeşil alanlarda görmeye alıştığımız otomatik sulama sistemleri, sulama yapılarını çalıştırmak için bir cihazın kullanılması mantığını taşır. Bu sayede sulama cihazlarının ve çalışan kişi yokluğunda bitkilerin ihtiyaç duydukları suyun tedarik edilmesi kusursuz biçimde gerçekleşir. Otomatik sulama sistemleri, bahçenizdeki çim ve bitkilerin ideal zamanda ve ideal biçimde sulanmasına yardımcı olur. Her türlü bahçe ve yeşil alan için otomatik sulama sistemini kurmak ve uygulamaya geçirmek mümkün olabilir.

Otomatik Sulama Sistemi Nasıl Çalışır?

Otomatik sulama sisteminin çalışma mantığı esasında oldukça basittir. Sulama zamanlayıcılarının kontrol ettiği elektrikli veya pilli vanalar, istenen bölgedeki su geçişini kontrol eder. Bu vanaların üzerine monte edilen ana boru ve ek malzemeler sayesinde sulama için gerekli akış meydana gelir. Tasarlanan özel noktalarda bulunan sprey spring başlıklar,rotor spring  başlıklar sulama işlemlerini herhangi bir hortum veya personel olmadan gerçekleştirmeye yardımcı olur. Görüldüğü gibi otomatik sulama sistemlerinin çalışma pratikleri bu kadar basittir. Ancak bu sistemin sürekli ve masrafsız bir şekilde uygulanması için bazı hususlara dikkat etmek gerekir.

Otomatik sulama işlemlerinde büyük önem taşıyan zamanlayıcılar, sektörde selenoid adı ile tanımlanır. Zamanlayıcılar, elektrikli veya pilli bir tasarıma sahip olabilir. Talep ve olanaklar dahilinde bahçede kusursuz ve ekstra masraf yaratmayacak şekilde otomatik sulama yapılabilmesi için zamanlayıcı seçimi de önem taşır. Ankara merkezli faaliyetlerini sürdüren Üçrenk Peyzaj firmamız, bu ihtiyaçların karşılanmasında iki farklı yöntem sunar:

 • Bahçelerde saha büyüklüğüne de esasa olarak temelde çimlerin otomatik sulama sisteminde sprey spring  başlıklar ve rotor spring  başıklar tercih edilir.
 • Bitki yetiştiriciliğinde ideal olarak otomatik sulama sistemine bağlı olarak  bitkilere(çalı , ibreli ve yapraklı ağaç v.b)  damlama sulama boruları kullanılır.

Otomatik Sulama Sistemi Nerelerde Kullanılır?

Otomatik sulama sistemleri, bahçe ve bitki yetiştiriciliği konusunda geniş bir kullanım alanına sahiptir. Hem yaşadığınız alanların daha yeşil ve estetik görünmesinde hem de bitki yetiştirirken ihtiyaç duyulan sulama işlemlerinin personel olmadan gerçekleştirilmesinde otomatik sulama sitemlerine talep edilir. Otomatik sulama sistemi fiyat seçenekleri de kullanım alanlarına ve ihtiyaçlara göre değişebildiği için genellikle şu alanlarda kendine yer bulur:

 • Belediye park ve bahçelerinin sulanması,
 • Fabrika alanlarında sulama ihtiyaçları,
 • Tarla ve bahçe gibi yetiştiricilik yapılan alanların sulanması,
 • Kamusal alanların sulama ihtiyaçları,
 • Futbol sahaları, golf sahaları gibi spor tesislerinin sulanması,
 • Villa ve benzeri konutların özel bahçelerinin sulanması

Görüldüğü üzere otomatik sulama sistemleri günümüzde pek çok farklı alanda kendine kullanım imkanı bulmaktadır. Bu süreçte hangi bahçe ve alan olursa olsun kaliteli ve düşük maliyetli bir otomatik sulama sistemi kurulabilmesi için bu alanda deneyimli kişilerden destek alınması gerekir. Ankara merkezli olarak hem kamusal alanlarda hem de özel mekanlarda otomatik sulama sistemi kurulumu ve uygulaması konusunda destek sunan Üçrenk Peyzaj firmamızı tercih edebilirsiniz. Şirketimizin deneyimli çalışanları sayesinde ekstra masraflarla karşılaşmadan kusursuz bir otomatik sulama sistemine sahip olabilirsiniz.

Otomatik Sulama Sisteminin Faydaları Nelerdir?

Otomatik sulama sisteminin her geçen gün daha fazla önem taşıdığı ve bu sistemlere olan talebin giderek arttığı bilinir. Kusursuz biçimde hazırlanan bu sistemlerin en büyük faydalarından biri azalan iş gücüdür. Sulama cihazının bir sulama işleminin ilerlemesini sürekli olarak izlemek zorunda kalmaması, sulama cihazının görevini iş gücü olmadan da yerine getirmesini sağlar. Bu nedenle otomatik sulama sistemleri, herhangi bir işçilik gerektirmeyen sistem olduğu için çok büyük faydalar sağlar.

Sulanan bölmelerdeki suyun sürekli olarak takip edilmesi ve sulama işlemi boyunca işin başında durulması gerekmediği için ayrıca kontrol edilmeye ihtiyacı yoktur. Bu yüzden bahçenizden uzakta olduğunuzda bile geliştirilmiş yaşam tarzı avantajı ile yüksek kaliteli bir hayat sürebilirsiniz. Bu sırada bahçeniz otomasyonlu sulama sistemi sayesinde bitkilerinizin daha suya ihtiyaç duymadan tam zamanında sulanmasını sağlar.

Pek çok sulama sistemi, büyük kanallar kullanılarak daha fazla ve daha geniş alanlarda sulanma ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde imal edilir. Bu yüzden hızlı ve pratik bir sulama avantajı sunarak çok geniş alanlarda bile en kısa sürede sonuç elde edilmesinde faydalıdır. Sulama sisteminin otomasyonu konusunda son teknoloji donanım ve yazılımlar kullanıldığı için manuel kontrol yerine daha hassas kontrol üniteleri sayesinde ayarlı ve düzenli sulama yapılabilir. Bu yüzden bitki ve çimlerin daha uzun süre yeşil kalması sağlanabilir.

Otomatik Sulama Sisteminde Kullanılan Ana Malzemeler

Ankara’nın Etimesgut, Eryaman, Çankaya, Mamak, Sincan ve daha pek çok ilçesinde memnuniyet odaklı faaliyet sürdüren Üçrenk Peyzaj firmamız, otomatik sulama sistemi kurulumunda öne çıkar. Sektörün en çok tercih edilen markalarından olan firmamızda bu sistemlerin en kaliteli malzemeler kullanılarak uygulamaya alınması esastır. Yüksek kaliteli ve kullanışlı malzemelerden oluşan otomatik sulama sistemi ana malzemeleri şunlardır:

 • Boru ve Ekleme malzemeleri
 • Sprey başlıklar
 • rotor başlıklar
 • Damlama boruları
 • Selenoid vanalar
 • Zamanlayıcılar
 • Sulama sensörleri

Her bir malzeme, otomatik sulama sisteminin kurulup uygulanacağı bahçelerin metrekare cinsinden alanına ve genel ihtiyaçlarına göre özel olarak seçilir. Bu alanda kusursuz kalitede hizmet tercih etmek istiyorsanız firmamızın deneyimli çalışanları ile irtibata geçebilir, gerekli bilgileri anında alabilirsiniz. Otomatik sisteminde bu tür gerekli ekipmanlar, aslına uygun şekilde sırasıyla monte edilmelidir. Dolayısıyla sektörde deneyim sahibi, memnuniyet odaklı ve müşteri taleplerine uygun şekilde hareket eden firmaların tercih edilmesi tavsiye edilir. Üçrenk Peyzaj firmamız, Ankara merkezli olarak tüm ilçelerde ve yakın şehirlerde otomatik sulama sistemlerinin tedarik ve montajında profesyonel hizmet sunar.

Otomatik Sulama Sisteminde Zamanlayıcı ve Sensörler

Otomatik sulama sistemlerinde kontrol üniteleri olarak öne çıkan parçalar zamanlayıcılardır. Programlanan çalışma zamanını ideal şekilde gerçekleştiren ve sulama bölgelerinde su akışını açıp kapayan bölüme kontrol üniteleri adı verilir. Bahçe ve bitki otomatik sulama ihtiyaçlarında, düzgün şekilde programlanmış olan kontrol üniteleri, peyzaj alanının ideal zamanda ve ideal miktarda sulanmasını sağlar. Doğru kontrol ünitelerinin seçilmesi de bu alanda ayrı bir öneme sahiptir. Bahçe sulama ihtiyaçlarında otomatik sulama sistemlerinde kullanılan zamanlayıcılar genellikle iki çeşittir:

 • Pilli otomatik sulama sistemi zamanlayıcıları
 • Elektrikli otomatik sulama sistemi zamanlayıcıları

Sistemin kusursuz biçimde işlemesi ve en uygun maliyetler ile maksimum verimde sulama yapılabilmesi için zamanlayıcı saatlerinin seçimi de çok önemlidir. Doğru kontrol üniteleri seçilerek bahçeye doğru miktarda su verilmesi garantilenmiş olur.

Gelecekte bölge sayısını artırmak istediğinizde ya da sulama yapılacak bölgenin kısaltılması gerektiğinde de zamanlayıcılardan etkin biçimde fayda sağlanabilir. Öte yandan, yağmurlu günlerde sensörler sayesinde gereksiz sulamayı keserek erteleme imkanı elde edebilmek mümkündür. Özel bir malzeme olan sensörler, müşteri talepleri ile otomatik sulama sistemi içine dahil edilebilir. Otomatik sulama sistemi maliyeti konusunda daha bütçe dostu bir seçenek kullanmak istediğinizde sensörleri devre dışı bırakabilirsiniz.

Ankara Otomatik Sulama Sistemleri

Ankara’nın merkez ve merkeze bağlı tüm ilçelerinde profesyonel kalitede bahçe bakım ve düzenleme hizmetleri sunan Üçrenk Peyzaj firmamızda, otomatik sulama sistemi çözümleri sunulur. Birbirinden farklı ebatlardaki bahçe ve bitki yetiştirme alanları için müşteri talepleri doğrultusunda en ideal otomatik sulama sistemleri kurulabilir. Firmamızın tecrübeli personeli ile iletişime geçerek otomatik sulama sistemi metrekare fiyatı hakkında da merak ettiğiniz tüm detaylara anında ulaşabilirsiniz. Ankara’nın Sincan, Mamak, Çankaya, Etimesgut, Pursaklar ve daha pek çok farklı ilçesinde profesyonel kalitede otomatik sulama sistemine sahip olmak için firmamızı seçebilirsiniz.

Profesyonel Otomatik Sulama Sistemi Montajı

Faaliyetlerine başladığı günden bu yana müşteri memnuniyeti odaklı ve uygun fiyatlı çözümler sunan Üçrenk Peyzaj firmamızda siz de ihtiyaçlarınızı kusursuz biçimde karşılayabilirsiniz. Otomatik sulama yapılacak toprak yüzeyi yaklaşık 25 cm derinlikte ve 15 cm eninde kazılarak bu alana borular gömülür. Otomatik sulama sisteminde ihtiyaç duyulan tüm ana ve ara elemanlar, birinci sınıf kalitede seçilip, deneyimli personelimiz tarafından özenli işçilik ile bu alana yerleştirilir. Sırasıyla monte edilen otomatik sulama sistemleri elemanları sonucunda herhangi bir aksilik yaşanmadan, bahçe ve bitki yetiştirilen alanlar otomatik şekilde sulanabilir.

Profesyonel hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgiler için +905539561185 telefon numarasını aramanız yeterlidir.